Statik Transfer Anahtarı (STS)

1 – Statik Transfer Anahtarları nedir?

Statik Transfer Anahtarı kısaca farklı iki AC kaynağı birbirine kesintisiz transfer eden elektronik cihazlar olarak adlandırılır. Kaynaklardan bir tanesi devre dışı kaldığında, gerilim veya frekans olarak tolerans dışı olduğunda yük diğer kaynağa kesintisiz aktarılır.

2 – Neden Statik Transfer Anahtarları’ na gereksinim duyulmaktadır?

Kritik olarak belirlenen ve kesintiye tahammül olmayan yüklerde enerjinin kesinlikle kesilmemesi gerekmektedir. Oluşabilecek kesintilerde kritik yük kesintiye uğrayacağından Statik Transfer Anahtarı kullanılmak suretiye sistem  ikinci bir kaynaktan beslenecek ve kesintiye uğramayacaktır. Bu yüzden Statik Transfer Anahtarı çok kritik öncem taşıyan yükler için olmazsa olmaz bir seçenektir.

3 – Statik Transfer Anahtarları nerelerde kullanılır?

Enerjinin kesinlikle kesilmemesi gereken çok kritik diye adlandırılan her noktada, server sistemlerinden otomasyon sistemlerine, haberleşme sitemlerinden hastanelerdeki ameliyathane gibi çok kritik alanlara kadar uygulamak mümkündür.

4 – Statik Transfer Anahtarlarının farklı güçlerde modelleri mevcut mudur? 

Evet. Statik Transfer Anahtar’ların farklı güç ve modelleri mevcuttur. Sadece kullanılacak yükün maksimum çektiği akımın bilinmesi uygun güç ve model seçimi için yeterli olacaktır.

5 – Statik Transfer Anahtarları cihazı bilgisayardan kontrol edilebilir mi? 

Evet .  Statik Transfer Anahtar cihazları içerisinden çıkan haberleşme yazılımı ile RS232 haberleşme portu ile kontrol edilebir ve uzaktan izlenebilir.

Etiketler:,